همه چیز درباره ی گاز مبرد R134a و بهترین برند آن - بازرگانی گرام - تجهیزات سرمایشی برودتی

نوشته شده توسط: بازرگانی گرام (بخش محتوا)
6 ماه قبل
263 بازدید

گازهای مبرد یکی از مواد مصرفی در یخچال‌ها، سردخانه‌ها و سیستم‌های سرمایشی خانگی و صنعتی هستند. یکی از انواع مبردها که نام آن احتمالا به گوش همه خورده است، گاز مبرد R134a است که در نام‌گذاری علمی از آن با عنوان تترافلوئورواتان-۱،۱،۱،۲ یاد می‌شود. در این مقاله از ویژگی‌ها و کاربردهای مبرد فریونی R134a خواهیم گفت و در پایان بهترین برند آن را معرفی می‌کنیم.

ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی R134a

همان‌طور که گفته شد، گاز R134a یکی از پرکاربردترین مبردها در سیستم‌های سرمایشی خانگی و شهری است. این مبرد یک گاز بدون کلر، غیر سمی و غیر قابل اشتعال است که دو ویژگی اخیر، آن را به گزینه‌ای امن برای مصارف خانگی تبدیل می‌کند، اگر چه باید توجه داشت که تماس با این گاز باعث سوزش چشم و پوست می‌شود و تنفس در محیطی که بیش از ۱۵ تا ۲۰ درصد هوای آن با این گاز پر شده باشد موجب نامنظم شدن ضربان قلب می‌شود. چگالی بیشتر این مبرد نسبت به هوا باعث پایین ماندن آن در محیط اتاق‌ها می‌شود.

مبرد R134a جاذب رطوبت است و در دمای -۲۷ درجه‌ی سانتی‌گراد به جوش می‌آید. این گاز تا رطوبت ۱۰۰ ppm قابل استفاده است و بیش از این میزان رطوبت می‌تواند باعث خوردگی و صدمه به کمپرسور شود.

کاربردهای مبرد R134a

استفاده از گاز مبرد R134a به اوایل دهه‌ی ۹۰ میلادی باز می‌گردد. این گاز در واقع به عنوان جایگزینی برای مبرد R12 معرفی شد تا از آثار مخرب این گاز برای محیط زیست و لایه‌ی اوزون  جلوگیری شود. البته در سال‌های اخیر نیز تلاش‌هایی شده که مصرف R134a نیز کاهش یابد و گازهایی با آثار مخرب کمتر جایگزین آن شوند.

مبرد R134a در سیستم‌های تهویه‌ی اتوماتیک و خانگی مورد استفاده است و به دلیل آن که در حالت عادی اشتعال‌پذیر یا انفجاری نیست در سیستم کولر خودروهای شهری نیز استفاده می‌شود. این گاز برای دماهای متوسط و بالا پیشنهاد می‌شود اما در اواپراتورهایی که در دمای پایین و با نسبت کمپرسور بالا کار می‌کنند، راندمان پایین‌تری نسبت به R12 دارد. جالب است بدانید این گاز شیمیایی مصارف پزشکی نیز دارد و به عنوان گاز پیشراننده در بعضی از داروهای استنشاقی به کار گرفته می‌شود.

این گاز به سادگی قابل جایگزینی در سیستم‌هایی است که برای R12 طراحی شده‌اند. مقدار گاز R134a جایگزین شده، نصف مقدار مشابه R12 است و ۳۰ برابر جذب رطوبت بیشتری دارد. با این وجود نشتی گاز R134a به خاطر ابعاد کوچک مولکول آن ممکن‌تر است و باید به دقت بررسی شود. مخازن این مبرد معمولا به رنگ آبی روشن هستند.

گاز مبرد کولیب R134a

بهترین برند مبرد R134a

چه به عنوان تکنسین و چه به عنوان مصرف‌کننده‌ی یخچال و کولر حتما کنجکاو هستید که ما چه برندی از این گاز را به شما توصیه می‌کنیم.

یکی از مشهورترین و با کیفیت‌ترین برندهای تولید کننده‌ی گازهای مبرد، برند Coolib محصول شرکت Starget است. شرکت بازرگانی گرام نیز به عنوان نماینده‌ی رسمی این برند در ایران، عرضه کننده‌ی انواع مبردهای Coolib از جمله R134a است.

برای اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و خرید گاز مبرد R134a و سایر گازهای کولیب می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

 

برچسب‌ها, , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *